Join Us

Sign Up

ALABAMA FARMERS FEDERATION RELEASES ENDORSEMENTS FOR 2014 PRIMARIES

June 02, 2014

Mary Johnson
(334) 235-1406

The Alabama Farmers Federation political action committee, FarmPAC, has endorsed candidates in the 2014 primary elections. Endorsements for candidates who have opposition in the June 3 primary are listed below.

Endorsements were recommended by county leaders following extensive reviews of their qualifications and voting records. The Alabama Farmers Federation is the state’s largest farm organization with more than 365,000 members.

For Congress

  • U.S. Rep. Mike Rogers (R), Congressional District 3
  • U.S. Rep. Mo Brooks (R), Congressional District 5
  • Paul DeMarco (R), Congressional District 6
  • U.S. Rep. Terri Sewell (D), Congressional District 7

For Statewide Offices

  • Gov. Robert Bentley (R)
  • Lt. Gov. Kay Ivey (R)
  • John Merrill (R) for Secretary of State
  • Adam Thompson (R) for State Auditor
  • Commissioner Jeremy Oden (R) for Public Service Commission, Place 1
  • Chip Beeker (R) for Public Service Commission, Place 2

For State Board of Education

  • Betty Peters (R), District 2
  • Cynthia McCarty (R), District 6
  • Mary Scott Hunter (R), District 8

For Alabama Senate

  • State Sen. Bill Holtzclaw (R), District 2
  • State Sen. Paul Bussman (R), District 4
  • State Sen. Paul L. Sanford (R), District 7
  • Steve Livingston (R), District 8
  • State Sen. Jerry L. Fielding (R), District 11
  • State Sen. Del Marsh (R), District 12
  • State Sen. Gerald Dial (R), District 13
  • Shay Shelnutt (R), District 17
  • State Sen. Gerald Allen (R), District 21
  • Greg Albritton (R), District 22
  • State Sen. Tom Whatley (R), District 27
  • Clyde Chambliss, Jr. (R), District 30
  • State Sen. Jimmy W. Holley (R), District 31

For Alabama House of Representatives

  • State Rep. Dan Williams (R), District 5
  • State Rep. Ed Henry (R), District 9
  • State Rep. Bill Roberts (R), District 13
  • State Rep. Richard Baughn (R), District 14
  • Kyle South (R), District 16
  • State Rep. Mike Millican (R), District 17
  • State Rep. Wayne Johnson (R), District 22
  • State Rep. John Robinson (D), District 23
  • Nathaniel Ledbetter (R), District 24
  • State Rep. Kerry Rich (R), District 26
  • State Rep. Mack N. Butler (R), District 30
  • State Rep. Steve Hurst (R), District 35
  • T. Bryant Whaley (R), District 37
  • State Rep. Randy Price (R), District 38
  • State Rep. Kurt Wallace (R), District 42
  • Doug Clark (R), District 43
  • Danny Garrett (R), District 44
  • David Faulkner (R), District 46
  • David Wheeler (R), District 47
  • State Rep. John Rogers (D), District 52
  • State Rep. Rod Scott (D), District 55
  • State Rep. Lawrence McAdory (D), District 56
  • State Rep. Mary Moore (D), District 59
  • State Rep. Juandalynn Givan (D), District 60
  • State Rep. Alan Harper (R), District 61
  • Rich Wingo (R), District 62
  • State Rep. Harry Shiver (R), District 64
  • State Rep. Artis (A.J.) McCampbell (D), District 71
  • State Rep. Ralph A. Howard (D), District 72
  • Matt Fridy (R), District 73
  • State Rep. Thad McClammy (D), District 76
  • State Rep. Mike Hubbard (R), District 79
  • State Rep. Lesley Vance (R), District 80
  • State Rep. Charles O. Newton (R), District 90
  • State Rep. Barry Moore (R), District 91
  • State Rep. James E. Buskey (D), District 99
  • Chris Pringle (R), District 101
  • Jack Williams (R), District 102
  • Barbara A. Drummond (D), District 103

Click here for a complete voter guide by county.


View More News Headlines