Home » News » Auburn University Ag, Forestry Students Awarded $128,000 In Scholarships

Auburn University Ag, Forestry Students Awarded $128,000 In Scholarships

Auburn University Ag, Forestry Students Awarded $128,000 In Scholarships
October 5, 2020 |

By Mary Wilson

Seventy-six students at Auburn University (AU) received scholarships for the 2020-2021 academic year through various Alabama Farmers Federation groups.

Of the recipients, 54 received the Alabama Farmers Agriculture Foundation (AFAF) Scholarship. The program is a joint effort between AFAF and county Farmers Federations, which split the funding of the scholarships — $1,250 and $500 respectively.

“We’re proud of these students. They’re hard workers who represent the future of agriculture and farming,” said Alabama Farmers Federation President Jimmy Parnell, who also serves as president of AFAF’s board of directors. “It’s a pleasure to be able to invest in their education through this scholarship program. We’re confident these young adults will go on to achieve great things in our industry.”

Farmers Federations in Baldwin, Chambers, Chilton, Covington, Dale, Henry, Houston, Lee and Madison counties awarded an additional 21 scholarships. Recipients were also selected for the Mike Henry Memorial Scholarship and the Ronny Donaldson Memorial Scholarship.

Students pursuing degrees in agriculture, forestry or a related field at AU or Alabama A&M University must apply for the competitive AFAF Scholarship Program. Annually, applications are due Jan. 31. Visit alfafarmers.org/scholarships for more details.

For photos of this year’s recipients, view the scholarship album on the Alabama Farmers Federation Facebook page.

Alabama Farmers Agriculture Foundation Scholarship recipients

  • Daniel Carter of Prattville in Autauga County, senior, crop and soil sciences (science)
  • Zoe Vicich of Daphne in Baldwin County, senior, animal sciences (pre-vet)
  • Becky Hawkins of Eufaula in Barbour County, senior, agricultural business and economics
  • Seth Ingram of Altoona in Blount County, senior, agricultural business and economics
  • Catherine Odom of McKenzie in Butler County, senior, poultry science (production)
  • Rachel Hollingsworth of Jacksonville in Calhoun County, senior, animal sciences (pre-vet)
  • Gavin Rankins of Cusseta in Chambers County, junior, animal sciences (animal/allied industries)
  • Wesley Rogers of Piedmont in Cherokee County, sophomore, animal sciences (pre-vet)
  • Bailey Price of Clanton in Chilton County, senior, crop and soil sciences (turfgrass)
  • Kalie Lindsey of Silas in Choctaw County, sophomore, animal science (animal/allied industries)
  • Nick Pope of Coffeeville in Clarke County, senior, wildlife ecology and management
  • Will Jordan of Talladega in Clay County, sophomore, agricultural communications
  • Cody Davis of Kinston in Coffee County, senior, animal sciences (pre-vet)
  • Katie Davis of Tuscumbia in Colbert County, junior, animal sciences (pre-vet)
  • Abby Dunn of Evergreen in Conecuh County, junior, agricultural business and economics
  • Caleb Whitehurst of Andalusia in Covington County, senior, agricultural business and economics
  • Kyndal Staley of Brantley in Crenshaw County, sophomore, poultry science (pre-vet)
  • Kacie Donaldson of Cullman in Cullman County, senior, agricultural business and economics
  • Hannah Welch of Ozark in Dale County, senior, animal sciences (pre-vet)
  • Will Ingram of Selma in Dallas County, freshman, agricultural business and economics
  • Kailee Johnson of Sylvania in DeKalb County, senior, agriscience education
  • Kody Wingard of Wetumpka in Elmore County, freshman, pre-forestry
  • Will Smith of Brewton in Escambia County, senior, forestry
  • Emma Stough of Gadsden in Etowah County, freshman, applied biotechnology
  • Sara Green of Geneva in Geneva County, freshman, agricultural business and economics
  • Shelby Marsh of Greensboro in Hale County, junior, animal science (animal/allied industries)
  • Kaitlyn Chestnut of Headland in Henry County, senior, agricultural science
  • Anna Beth Freeman of Dothan in Houston County, senior, animal sciences (pre-vet)
  • Megan Woodall of Scottsboro in Jackson County, freshman, pre-agriscience education
  • Clayton Crump of Bessemer in Jefferson County, senior, poultry science (production)
  • Angelina Rich of Florence in Lauderdale County, sophomore, horticulture
  • Tanner Hood of Moulton in Lawrence County, sophomore, agricultural communications
  • Louie Harris of Auburn in Lee County, freshman, animal sciences (pre-vet)
  • Jasey Black of Athens in Limestone County, junior, agricultural communications
  • Abigail Lane of Lowndesboro in Lowndes County, sophomore, biological and agricultural technology management
  • Alyson Mann of Notasulga in Macon County, junior, wildlife science (pre-vet)
  • Luke Cheatham of Madison in Madison County, junior, crop and soil sciences (turfgrass)
  • William Yates of Linden in Marengo County, sophomore, biological and agricultural technology management
  • Nathan Cornutt of Boaz in Marshall County, senior, crop and soil sciences (production)
  • Will Miller of Grand Bay in Mobile County, senior, crop and soil sciences (production)
  • Clay Tucker of Uriah in Monroe County, senior, agricultural business and economics
  • Mason Belcher of Hope Hull in Montgomery County, freshman, animal sciences (pre-vet)
  • Dustin Randolph of Danville in Morgan County, sophomore, crop and soil sciences (production)
  • Victoria Dee of Aliceville in Pickens County, senior, agricultural communications
  • Alexander Mueller of Troy in Pike County, junior, horticulture
  • Kendall Holmes of Wadley in Randolph County, senior, agriscience education
  • Robert Baxley Shores of Montevallo in Shelby County, freshman, wildlife ecology and management
  • Ben Castleberry of Pell City in St. Clair County, senior, agriscience education
  • Josie Williams of Childersburg in Talladega County, junior, agricultural business and economics
  • Sage Hammonds of Notasulga in Tallapoosa County, senior, agricultural business and economics
  • Lizann LaBresh of Northport in Tuscaloosa County, freshman, animal sciences (pre-vet)
  • Jace McCauley of Jasper in Walker County, senior, forestry
  • Riley Hill of Millry in Washington County, junior, environmental science
  • Orum Snow of Camden in Wilcox County, senior, forestry

Baldwin County Farmers Federation Scholarship recipients

  • Grayson Bertolla of Daphne, senior, ecological engineering
  • Regan Smart of Fairhope, freshman, environmental science

Chambers County Farmers Federation Scholarship recipient

  • Gavin Rankins of Cusseta, junior, animal science (animal/allied industries)

Chilton County Farmers Federation Scholarship recipient

  • Thaddeus Hunter of Maplesville, senior, animal sciences (pre-vet)

Covington County Farmers Federation Scholarship recipients

  • Dawson Jernigan of Andalusia, freshman, poultry science (pre-vet)
  • Emily Wismer of Opp, junior, horticulture
  • Peyton Zessin of Florala, junior, agricultural science

Dale County Farmers Federation Scholarship recipient

  • Brittany Carroll of Ariton, sophomore, agricultural business and economics

Henry County Farmers Federation Scholarship recipients

  • Gabriel Alger of Headland, junior, crop and soil sciences (production)
  • Wayne Brady of Columbia, senior, crop and soil sciences (science)
  • Bryce Johnson of Headland, sophomore, crop and soil sciences (production)
  • Clay Rippey of Newville, senior, crop and soil sciences (production)

Houston County Farmers Federation Scholarship recipients

  • Ashlyn Peters of Dothan, senior, agricultural science
  • Jacob Sizemore of Dothan, sophomore, biological and agricultural technology management

Lee County Farmers Federation Scholarship recipients

  • Julia Bush of Opelika, freshman, agricultural business and economics
  • Clari Gregson of Auburn, freshman, pre-forestry
  • Julia Lawrence of Auburn, junior, poultry science (production)
  • Wes Stewart of Auburn, junior, wildlife enterprise management

Madison County Farmers Federation Scholarship recipients

  • Ethan Jones of New Market, senior, biosystems engineering
  • Jay Moore of Toney in Madison County, freshman, animal sciences (pre-vet)
  • Justin McCaghren of Madison, senior, crop and soil sciences (production)

Mike Henry Memorial Scholarship recipient

  • Michael Morrison of Lineville in Clay County, junior, animal sciences (meat science)

Ronny Donaldson Memorial Scholarship recipient

  • Kaycee Wright of Baileyton in Cullman County, senior, animal sciences (equine)
View Related Articles